47
918152

KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1780-tal.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 500 EUR
18 400 - 27 600 USD
Klubbat pris
220 000 SEK

Skulpterat, förgyllt och bronserat. Skiva av vit marmor. Rik snidad dekor av rosengirlanger, bladrosetter, på fotkryss urna. Längd 137, bredd 61, höjd 85 cm.

Slitage.

Proveniens

Ursprungligen från Gimo herrgård, Skäfthammars socken Uppland.

Köpt på Bukowskis, auktion 475, 1990, katalognummer 395.

I bouppt eft Jean le Febure-Lillienberg 1805 finns i Sthlm huset "2 st förgyllda bord med marmorskivor -12 rd" + på Gimo "2 st bord med hvita marmorskivor -16 Rd"

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

440A. James Rosenquist, "Kabuki Blushes".
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
Fair warning
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
30 000 SEK