493
881015

BODHISATTVA, patinerad kopparlegering. Mingdynastin, 1400-tal.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande på hög lotustron i dhyanasana med händerna i muddra, nedslagen blick, uppbärandes krona, med stora örhängen. Höjd 31 cm.

Slitage. Nagg, spår av förgyllning.

Proveniens

The Wedendal Collection.