50
923834

BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 200 - 17 700 EUR
13 800 - 18 400 USD
Klubbat pris

Skulpterad trären ek. Skiva av rosa marmor. Fristående. Rektangulär form med svängda hörn. Genombruten sarg med rosettupphängda lagergirlander. Raka bladhölstrade kannelerade ben med rosettanfanger. Benkryss med bladhölstrad pinjekotte. Längd 155, bredd 106, höjd 74 cm.

Lagad skiva. Dekorskador. Lagningar.