50
923834
BORD. Louis XVI, 1700/1800-tal.

Skulpterad trären ek. Skiva av rosa marmor. Fristående. Rektangulär form med svängda hörn. Genombruten sarg med rosettupphängda lagergirlander. Raka bladhölstrade kannelerade ben med rosettanfanger. Benkryss med bladhölstrad pinjekotte. Längd 155, bredd 106, höjd 74 cm.

Lagad skiva. Dekorskador. Lagningar.

Utropspris:

150 000 - 200 000 SEK

15 400 - 20 534 EUR

Klubbat pris:
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37