597
911367

SNUSFLASKOR, tre stycken, samt SKULPTUR, bergkristall. Kina, 1900-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Två snusflaskor i agat, en skuren i form av en fingercitron, även kallad "Buddhas hand", höjd 5 cm. Den andra med dekor av fisk på lotusblad, höjd 5 cm. En snusflaska i pekingglas, överfångs dekor av fladdermus, höjd 6,5 cm. Skulptur i bergskristall, skuren dekor av fohund, längd 6 cm.

Bergskristall skulptur med repor. Naturliga inneslutningar till stenen.