65
907040

Henri Jacob

(Frankrike, 1753-1824)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Henri Jacob
(Frankrike, 1753-1824)

KARMSTOLAR, ett par, av Henri Jacob (1753-1824), mästare 1779. Directoire, 1700-talets slut.

Mahogny och mahognyfaner. Genombruten uppsvängd rygg. Raka kannelerade ben. Stoppad sits. En signerad "H JACOB".

Ben delvis lösa. Sprickor. Skador. Lagningar.

Proveniens

Enligt pappersetiketter "Countess de Perigny 28/1 22".

Henri Jacob (1753-1824) var kusin till den berömda stolmakaren Georges Jacob. Henri arbetade i Georges Jacobs stil och tillverkade bland annat sittmöbler av mahogny. Henri levererade stolar av mahogny till den franska drottningen Marie-Antoinette. Möbler av Henri Jacob finns på flera museer bland annat Fontainebleau, Le musée des arts décoratifs de Paris, Musée Carnavalet, Louvre och Nissim-de-Camondo.