67
874114

SPEGEL, motiv av Karl XII, av Burchardt Precht, 1700-talets början (verksam i Stockholm 1674-1738).

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
165 000 SEK

Dekor av förgyllt bly på ram av förgyllt trä, med krön föreställande Karl XII (Sveriges kung 1697-1718) omgiven av fanor och kanoner. Flankerande kvinnliga genier med svärd respektive palmkvist symboliserande mod och seger. Höjd 163, bredd 73 cm.

Övre glaset gammalt men ej ursprunglig. Ställvis dekorskador, sliten förgyllning.

Jämför spegel av Burchardt Precht krönt med byst av Karl XII i Nordiska museets samlingar, IDENTIFIKATIONSNUMMER NM.0087239,
DIGITALTMUSEUM ID 011023517256, se länk: https://digitaltmuseum.se/011023517256/spegel?aq=text%3A%22spegel%22&i=12