72
908991

SPEGELLAMPETTER, ett par, stockholmsarbete från bröderna Prechts verkstad, senbarock 1720-tal.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Möjligen utförda av Christian Precht. Försilvrad brons. Ovala. Reliefdekor av i krönet svensk adlig krona ovan baldakinformation, akantusvoluter och rosettformationer. Nedtill ansiktsmaskaron med flankerande akantusvoluter i bérainstil. I ramen palmettbård. Höjd 55, bredd 30 cm. Ljusarmar saknas.

Ljusarmar saknas.

Proveniens

Skall enligt traditionen ha tillhört Sofia Albertina.