76
889786

SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, tidigt 1800-tal.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Ovala. Krön med snidad bandrosett. Ljusarmar av mässing. En med Stockholm hallstämpel 1803. Höjd 65, bredd 43 cm.

Lagningar.