75
918157

SPEGELLAMPETTER, ett par, för ett ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 700 - 4 630 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerkrans, facklor och bandrosett. Signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel. Höjd 71, bredd 31 cm.

Senare glas och ljusarmar. Ett bakstycke senare. Slitage.