82
915963
KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, empire, 1800-talets början.

Förgylld och patinerad brons. Rik dekor av kvinnofigur uppbärande ljusarmar, figurmaskaroner och bevingade figurer på sockeln. Höjd 88 cm.

Omarbetade. Kompletterade.

Utropspris:

200 000 - 225 000 SEK

20 534 - 23 101 EUR

Klubbat pris:
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37