907
914365

BOUCHERON, ett par broscher med baguettslipade safirer, briljant- och åttkantslipade diamanter, ca 1940/50-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Med franska kontrollstämplar, efter 1927, för guld samt platina. Safirer ca 2.43 ct, diamanter ca 1.08 ct. Graverade Boucheron Paris, en brosch numrerad 12.437 och den andra numrerad 12.500. Längd 3,8 cm. Totalvikt 23,1 g.

En nål är lite sned. Några safirer med mindre repor och en med en mindre nagg.

Proveniens

Familjen Nobel.