910
914368

BROSCH, med cabochonslipade smaragder samt åttkantslipade diamanter, ca 1950/60-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

I form av en groda. Smaragder ca 0.38 ct samt diamanter ca 0.08 ct. Tillverkarens stämplar är otydliga, franska export stämplar för 18K guld. Höjd 3,8 cm. Totalvikt ca 17,3 g.

Smaragderna med inneslutningar som når ytan. En smaragd med en mindre nagg. Bruksslitage.

Proveniens

Familjen Nobel.