911
914369

BROSCH, med rubin, cabochonslipade smaragder, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1950/60-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

I form av en kanin, efter en design av Kutchinsky. Diamanter ca 0.14 ct, smaragder ca 0.34 ct. Med otydlig tillverkarens stämpel och franska kontrollstämplar för 18K guld. Höjd 5 cm. Totalvikt ca 27,5 g.

Smaragder och rubin med inneslutningar som når ytan och med några mindre nagg.

Proveniens

Familjen Nobel.