92
892308

BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets första hälft, régence.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Förgylld brons och inläggningar i boulleteknik. Urverk märkt "Etienne Le Noir A Paris" (verksam i Paris 1740). Rik dekor av figurer. Höjd 99, bredd 21, längd 44 cm.

Skador. Pendel saknas. Nyckel saknas.