91
908987
RESEUR, s.k. polskt reseur, av Nicolaus Vogel d ä (av tysk börd, verksam i Stockholm från 1695, död 1723).

Förgylld och försilvrad mässing. Kvadratiskt. Rund graverad urtavla med romerska och arabiska siffror. I hörnen serafer.Genombrutna fötter med satyrmaskaroner. På gavlarna genombrutna glasade fönster som visar genombrutna och graverade gallerverk, delvis försilvrade. Invändigtgenombrutet gallerverk med graverade bladrankor. Graverad signatur: Stockholm Nicolas Vogell. Stämplade tre kronor. Två klangskålar. Med graverad och förgyllda originalnycket med bladrankor. Med sekundvisare. I originaletui. Barock. Längd 14,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris:

125 000 - 150 000 SEK

12 834 - 15 400 EUR

Klubbat pris:
140 000 SEK
Övrigt

Nicolaus Vogel var mästare redan vid Stockholms Urmakareämbetes förstasammankomst 1695.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37