96
910713

SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Blybergsporfyr. Rund form, fasetterad. Lockknopp av förgylld mässing. Diameter 12,5 cm. Höjd ca 10 cm. Medföljer ej ursprungligt skrin, 1800-tal, fanerat med alm, höjd 14,5 cm.

Slitage. Nagg. Skrin med torrsprickor.