97
910719
SMÖRASK MED LOCK, empire, 1800-talets första hälft.

Blybergsporfyr. Rund form, fasetterad. Lockknopp av förgylld mässing. Diameter 12,5 cm. Höjd ca 9,5 cm. Medföljer ej ursprungligt skrin, 1800-tal, fanerat med alm, höjd 14,5 cm.

Slitage. Nagg.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 540 - 2 053 EUR

Klubbat pris:
20 000 SEK
Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37