98
913103

SKRIVUPPSATS MED LITOFANILAMPA, Moskva, Ryssland, omkring 1830.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld brons, biskvi/litofaniporslin, glas. Stämplad «мПП» (мастер Пётр Петров), litofani sannolikt från A.Popovs fabriken (фабрика А. Попова). 46 х 26 х 12,5 сm; skärmdiameter 20 сm. Två möjligen ursprungliga glas medföljer, en med skador.

Förgyllningen med slitage.

Igor Sychev, ”Russian Chandeliers”, sid. 146, fig. 696