Förgylld brons, biskvi/litofaniporslin, glas. Stämplad «мПП» (мастер Пётр Петров), litofani sannolikt från A.Popovs fabriken (фабрика А. Попова). 46 х 26 х 12,5 сm; skärmdiameter 20 сm. Två möjligen ursprungliga glas medföljer, en med skador.
Förgyllningen med slitage.
Igor Sychev, ”Russian Chandeliers”, sid. 146, fig. 696