104
895201

Lena Svedberg

(Sverige, 1946-1972)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lena Svedberg
(Sverige, 1946-1972)

"Aseaten känner vi som vår potentiella styrka"

Signerad Lena Svedberg. Blandteknik och collage på kartong 36,5 x 51 cm.

Proveniens

Gåva direkt från konstnären till nuvarande ägare.

Göteborgs Konstmuseum, "Hjärtat sitter till vänster", 7 mars - 30 maj 1998, Vandringsutställning som gick vidare till Kulturens Hus i Luleå, sedan Uppsala Konstmuseum och sist på Södertälje Konsthall 1999.

Hjärtat satt till vänster på Lena Svedberg. Allt i hennes konst har ett tydligt politiskt ursprung. I sina bilder förmedlar hon sin avsky mot kommersialismen, regeringen, finansvärlden och samhällets borgerliga livssyn. I slutet av 1960-talet medverkade hon i underground-tabloiden PUSS som hon och Lars Hillersberg startade tillsammans med Karin Frostenson och Carl Johan De Geer.
Lena Svedberg hade en enastående förmåga att skapa karikatyr av sin samtid. Styrkan i budskapet är skoningslös och drabbar betraktaren direkt, ingen annan svensk har varit i närheten av att förmedla sina åsikter med ett så provocerande bildspråk. Hennes teknik är väldigt säregen och hennes bilder utförda i blyerts eller blandteknik och collage har alla en speciell Svedbergsk patina. Hon levde väldigt nära sina bilder och verkar ha haft ett respektlöst men samtidigt komplicerat förhållande till sina verk. Under vissa perioder före sin alltför tidiga bortgång 1972 förstörde Svedberg många av sina verk.
Svedberg arbetade ofta med sviter eller längre berättelser, ibland publicerades de i PUSS. 2014 sålde Bukowskis en komplett serie (7 verk) om "ASEAten" där vi får följa hans möten med det svenska maktsamhället. Två av de verk som vi nu har till försäljning har koppling till denna svit utförd 1968. 2014 visade också Moderna Museet sviten ”Herr Aldman Superhero av världsalltet” bestående av 57 teckningar och collage dessutom återfinns Svedbergs berättelse om ”Konsumentkvinnan” i deras samlingar.

Konstnär

Svedberg, Lena (1946-1972) Svensk målare, tecknare. Utbildad vid Kungliga Konstakademin. Lena Svedberg tillhörde redaktionen för den politiska protesttidningen Puss från 1968. Tidningen gick till attack mot allt och alla, slog så vilt omkring sig att både höger och vänsterflygeln blev retade. I skickligt tecknade provokationer uttryckte Lena Svedberg sin avsky för omvärlden Hon skonade inte någon. De som blev offer för hennes porträtt framställdes med groteskt uppblåsta men sönderfallande kroppar. Främst konsumtionssamhället drabbades a hennes intensiva kritik.