969615

131. ADAM FUSS, From The Series "My Ghost", 1997.

Signerad a tergo. Gelatinsilverfotogram, 60,3 x 50,8 cm. Unik.

Följerätt
Ja
Proveniens

Cheim & Read, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.
Vinge Advokatbyrå, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK/6 295 - 8 394 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Motivet visades på Cheim & Read, New York, "My Ghost. New Photograms and Daguerreotypes", 9 september - 16 oktober 1999.

Övrigt

Som en reaktion på ett allt större flöde av generiska bilder grep sig Adam Fuss an och började experimentera med tekniker från fotografins barndom. Han ratade modern fototeknik till förmån för daguerrotyper och fotogram. Till de fotohistoriska exemplen hör William Henry Fox Talbot och bland mer sentida namn kan Man Ray och Moholy-Nagy framhållas. Resultaten blir till gåtfulla, spröda skildringar som för tankarna till kinesiskt landskapsmåleri.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Amanda Wahrgren

Amanda Wahrgren
Specialist Modern och Samtida konst

+46-702 531489
amanda.wahrgren@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto