131
969615

Adam Fuss

(Storbritannien, Född 1961)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Adam Fuss
(Storbritannien, Född 1961)

From The Series "My Ghost", 1997

Signerad a tergo. Gelatinsilverfotogram, 60,3 x 50,8 cm. Unik.

Proveniens

Cheim & Read, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.
Vinge Advokatbyrå, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.

Motivet visades på Cheim & Read, New York, "My Ghost. New Photograms and Daguerreotypes", 9 september - 16 oktober 1999.

Som en reaktion på ett allt större flöde av generiska bilder grep sig Adam Fuss an och började experimentera med tekniker från fotografins barndom. Han ratade modern fototeknik till förmån för daguerrotyper och fotogram. Till de fotohistoriska exemplen hör William Henry Fox Talbot och bland mer sentida namn kan Man Ray och Moholy-Nagy framhållas. Resultaten blir till gåtfulla, spröda skildringar som för tankarna till kinesiskt landskapsmåleri.