961036

136. ALBERT WATSON, "Adult Movies, Las Vegas", 2001.

Signerad Albert Watson och numrerad 7/10 på etikett a tergo. Archival pigment print, bildyta 93,5 x 117,5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Utropspris
90 000 - 100 000 SEK / 9 444 - 10 493 EUR
Klubbat pris
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Albert Watson, "Strip Search", 2010, avbildad.

Övrigt

Albert Watsons bildvärld sträcker sig över alla genrer och tekniker och har gjort honom till en av historiens största fotografer. Unika bilder som format vår syn på mode, kommersialism, kändisar, foto och musik under mer än fyra decennier. Albert Watson (f. 1942) har fotograferat allt från glamourösa porträtt av Naomi Campbell, Mick Jagger och Jack Nicholson till dokumentära omvärldsskildringar i böcker om Marocko och Las Vegas. Från färg till svartvitt.
Den skotske fotografen har i dag mer än 200 Vogueomslag och 650 reklamkampanjer bakom sig. Fotoindustrins bibel Photo District News har utsett Watson till en av de tjugo mest inflytelserika fotograferna någonsin. Han har vunnit många priser och utmärkelser och har haft soloutställningar på några av världens mest framstående museer, exempelvis Galleria d’Arte Moderna i Milano, Kunst Haus Wien och FotoMuseum i Antwerpen.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto