140
966714

Luis Gispert

(USA, Född 1972)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 300 EUR
11 200 - 14 000 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Luis Gispert
(USA, Född 1972)

"Huey", 2009

Signerad L Gispert och daterad -09 och numrerad 6/6 a tergo. C-print, bildyta 120,5 x 204,5 cm.

Proveniens

Stefan Lundgren Gallery/Mallorca Landings Residency, Palma de Mallorca.

Luis Gispert låter betraktaren sätta sig i baksätet på riktigt lyxiga bilar, lastbilar och helikoptrar. De påkostade inredningarna talar om ägarens kärlek till fordonet och ens önskan att förlänga sin personlighet och markera sin grupptillhörighet. Gisperts bilder skapar på så vis en diskussion kring kultur och värderingar. Han har i sina fotografiska serier fogat samman sina konceptuella idéer med den klassiska oförargliga landskapsbilden och skapar nya verk med spännande kontraster som ett sätt att beskriva övergången mellan natur och kultur, ruralt och urbant. Övergångarna är opolerade och ibland brutala, precis i linje med Gisperts önskan. Hans mål är inte mjuka softade övergångar och verklighetstrogna bilder utan det är de vassa kanterna, ruffigheten, som skapar dynamik i hans bilder.
Luis Gispert lever och arbetar i New York. Han finns representerad i de permanenta samlingarna hos bl.a New Museum of Contemporary Art, New York, San Francisco Museum of Modern Art, Solomon R. Guggenheim Museum, New York och the Whitney Museum of American Art, New York.