167
847236

László Moholy-Nagy

(Ungern, 1895-1946)
Utropspris
700 000 - 800 000 SEK
63 000 - 71 900 EUR
66 400 - 75 900 USD
Klubbat pris
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
László Moholy-Nagy
(Ungern, 1895-1946)

Untitled (FGM206), 1925-28

Signerad Moholy-Nagy och numrerad 1/20 a tergo. Studio stämpel; "moholy-nagy, berlin-chbg. 9, fredericiastr. 27" a tergo. Framtagen ca 1929. Gelatinsilverfotografi, 40 x 30 cm. Detta exemplar är ett förstorat motiv från Moholy-Nagys original fotogram.

Tilläggslista

Följerätt utgår ej.

Proveniens

Galerie Aronowitsch, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.

Renate Heyne och Floris M. Neusüss (red) med Hattula Moholy-Nagy, "Moholy-Nagy. The Photograms. Catalogue Raisonné", 2010, sid 229-231.

László Moholy-Nagy (1895—1946) var en visionär teoretiker och mångsidig konstnär och ett namn som är inskrivet i avantgarde-fotografiets historia. År 1929 tog han fram det här uppförstorade gelatinsilverfotografi efter fotogrammet FGM.206 Untitled, Dessau 1925—28.

Moholy-Nagy tillhörde den generation som kom att påverkas av första världskriget och fick uppleva den optimism och existentiella kris som rådde i Europa efter krigsavslutet. Innan krigsutbrottet hade Moholy-Nagy påbörjat studier i juridik i Budapest men valde istället konsten som bana när han som 24 åring lämnade Ungern för Berlin — en stad som låg i framkant både konstnärligt och teknologiskt. Där kom han att få ett stort inflytande inom Konstruktivismen och Bauhaus. Konstruktivismen, som hade sin grund i det ryska avantgardet, förespråkade en konst som skulle verka för social förändring, frigöra sig från konstnärens subjektiva uttryck och skapa ett non-figurativt uttryck som kunde uttrycka universella värden. Båda rörelserna förespråkade att konsten och tekniken skulle verka nära varandra. Från 1923 till 1928 var han lärare på Bauhaus och kunde där sprida och utveckla sina idéer. Konstruktivisterna uppskattade kameran som verktyg i strävan efter det objektiva seendet och Moholy-Nagy började experimentera med tekniken under tidigt 1920-tal. Hans undersökande av fotografi som teknik sträckte sig dock längre: för honom hade fototekniken potentialen att nå ett estetiskt seende som sträckte sig bortom det mänskliga ögats begränsningar.

Auktionens nummer är en uppförstoring efter ett fotogram, men vad är ett fotogram?
Fotogram är ett gelatinsilverfotografi som tas fram helt utan kamera. Bilden skapas genom att föremål skuggar ett ljuskänsligt papper och på så vis framträder en bild på papprets yta. Fotogram är unikat. 1929 bestämde sig Moholy-Nagy att göra en portfolio, den så kallade Giedion-portfolion. Intentionen var att göra en upplaga om tjugo uppförstorade gelatinsilver fotografier efter de tio bästa fotogramen. Fotogramen kom från tre olika perioder i hans produktion: tre från Wiemar, fem från Dessau och två från hans tid i Berlin från och med 1928. Vårt foto, som är numrerat 1/20, är från den portfolion. Enligt catalogue raisonné fullbordades sannolikt aldrig projektet.

Det är mycket sällan som vi kan erbjuda de svenska samlarna ett internationellt gelatinsilverfotografi från 1920-talet. Verk av Moholy-Nagy är överhuvudtaget mycket ovanliga i Sverige.