Arne Jones E1299
199
954867

"The New York Collection for Stockholm"

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Mapp med 30 grafiska blad, 1973, utgiven av Experiments in Art and Technology, signerade och numrerade 192/300. Bladstorlek, varierande ca 30 x 22. Innehåller Lee Bontecou, Robert Breer, John Chamberlain, Walter de Maria, Jim Dine, Mark di Suvero, Öyvind Fahlström, Dan Flavin, Red Grooms, Hans Haacke, Alex Hay, Donald Judd, Ellsworth Kelly, Sol LeWitt, Roy Lichtenstein, Robert Morris, Louise Nevelson, Kenneth Noland, Claes Oldenburg, Nam June Paik, Robert Rauschenberg, Larry Rivers, James Rosenquist, George Segal, Richard Serra, Keith Sonnier, Richard Stankiewicz, Cy Twombly, Andy Warhol och Robert Whitman.