40
949487

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Poul kjaerholm, stolar, 4 st "pk-9", e kold christensen, danmark, 1960-tal.

stolar, 4 st "PK-9", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal.

Brunt skinn, tredelad centralfot av mattpolerat stål, en stol med E Kold Christensens signum i stålet. Sitthöjd ca 42-45 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris:
64 000 SEK
Proveniens

Enligt uppgift köptes stolarna samtidigt som matbordet 'PK-54' på denna auktion. Familjens villa byggdes på mitten av 1960-talet och inreddes med möbler inköpta från Blidners i Göteborg.

Modellen formgiven år 1960.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77