40
949487

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
64 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

stolar, 4 st "PK-9", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal.

Brunt skinn, tredelad centralfot av mattpolerat stål, en stol med E Kold Christensens signum i stålet. Sitthöjd ca 42-45 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Enligt uppgift köptes stolarna samtidigt som matbordet 'PK-54' på denna auktion. Familjens villa byggdes på mitten av 1960-talet och inreddes med möbler inköpta från Blidners i Göteborg.

Modellen formgiven år 1960.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

116. Rolex, Lady-Datejust, "King Hassan", "Chaumet", ca 1978.
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
Aktuellt bud:
240 000 SEK