Madeleine Pyk – en samling F769
55
968273

Jacob Dahlgren

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 430 - 1 900 EUR
1 640 - 2 180 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Jacob Dahlgren
(Sverige, Född 1970)

"Peinture abstraite (medium) numéro soixante-sept"

Signerad Jacob Dahlgren och daterad 2002 a tergo. Akryl på MDF 47 x 37 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Jacob Dahlgren är aktuell i utställningarna:
"With Seven-league Boots. Stop – Finland. Works from the Kiasma Collections", Art Museum Riga Bourse, Latvia, 24 november 2017 – 7 januari 2018.

"Quality Through Quantity", Museum Ritter, Sammlung Marli Hoppe-Ritter, Waldenbuch, Tyskland, 15 oktober 2017 – 8 april 2018.

"KÖRPER-REFLEXIONEN Positionen Aktueller Kunst im Dialog", Hospitalhof Stuttgart, Tyskland, 28 september – 15 november 2017.