82
969360

Matthias van Arkel

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Matthias van Arkel
(Sverige, Född 1967)

Utan titel

Signerad MVA. Platina silikongummi, verket består av fyra delar som tillsammans mäter ca 110 x 115 cm.

Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären till nuvarande ägare.

Galleri Andersson/Sandström, Umeå, "Matthias van Arkel", 28 april – 20 maj 2011.

Magnus Bons, Sigrid Sandström, "Matthias van Arkel", 2013, avbildad sid 9.

I snart 15 år har Matthias van Arkel arbetat med tredimensionella målningar. Hans omisskännliga uttryck skapas av industriellt silikongummi som vulkaniserats vilket gör det till ett extremt hållbart material.
Van Arkels väggobjekt, och fristående kuber, har visats på flertalet utställningar runt om i Sverige men även internationellt. Under senare år har han även fått prestigefulla uppdrag för platsspecifika verk såsom Värtahamnens färjeterminal (2016) och Atlantic Plumbing Building i Washington DC (2015). Hans verk har även inspirerat det svenska modehuset House of Dagmar inför deras SS 16 kollektion där de till exempel utgick från hans verk i sina tygmönster.
Matthias Van Arkel finns representerad i samlingarna på bland annat Moderna Museet i Stockholm och Borås konstmuseum där hans verk ”Sarkofag L” välkomnar besökarna utanför huvudentrén. Hans verk har visats på mässor i Dubai, New York, Wien och Istanbul. Van Arkels nästa stora separatutställning äger rum på Galerie Forsblom i Stockholm den 15 februari - 18 mars 2018.