961580

83. ULF ROLLOF, "Rött Troll".

Utförd 2009. Olja på linneduk, ljuslåda i plywood med LED-belysning, 110 x 159 x 12.5 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK/10 493 - 12 591 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Övrigt

"Rött Troll" hör till en serie målningar som Ulf Rollof skapat på linneduk uppspänd på ljuslåda. I motsats till en traditionell målning är motivet vänt bort från betraktaren. När ljuslådan är släckt, ser man således bara den råa linneduken. Men när ljuslådan är tänd, blir målningen desto effektfullare och färgerna tränger igenom duken. Som så ofta i Rollofs konstnärskap är relationer mellan två motpoler väsentlig.

I Rollofs pågående retrospektiva utställning "Akut" på Moderna Museet i Malmö, ingår den ljusmålning som Moderna Museet förvärvat.

Ulf Rollof är född 1961 och verksam i Stockholm.

Ulf Rollof är aktuell med en retrospektiv på Moderna Museet i Malmö, "Akut", 22 juni 2017 - 14 januari 2018.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Louise Wrede

Louise Wrede
Specialist samtida konst

+46-73-940 08 19
louise.wrede@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto