973203

117. ROLF BOLIN, "Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925.

Konisk form, små volutformade hänklar, reliefdekor av idrottsmän. Diameter 58 cm, höjd 50 cm

Rostanlupen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Denna Sporturna har funnits i samma familjs ägo åtminstone sedan 1950-talet.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 070 - 4 094 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-Back 2013, modellen avbildad sid 62-63, 106, 165.

Övrigt

Sporturnan visades på världsutställningarna i Paris 1925, New York 1927 och på Stockholmsutställningen 1930.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto