973203

117. ROLF BOLIN, "Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925.

Konisk form, små volutformade hänklar, reliefdekor av idrottsmän. Diameter 58 cm, höjd 50 cm

Rostanlupen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Denna Sporturna har funnits i samma familjs ägo åtminstone sedan 1950-talet.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK/3 071 - 4 094 EUR
Klubbat pris
60 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-Back 2013, modellen avbildad sid 62-63, 106, 165.

Övrigt

Sporturnan visades på världsutställningarna i Paris 1925, New York 1927 och på Stockholmsutställningen 1930.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Eva Seeman

Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 31
eva.seeman@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto