116
896774

Folke Bensow

(Sverige, 1886-1971)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 300 - 17 700 EUR
14 000 - 18 700 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Folke Bensow
(Sverige, 1886-1971)

"Taburett Nr 1", ett par, gjutjärn, Näfveqvarns Bruk ca 1925.

Gjutjärn, svärtat, rektangulär form med stiliserad reliefdekor, genombruten rutmönstrad sits. Längd 62 cm, bredd 34,5 (upptill) höjd 48,5 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

En av taburetterna finns avbildad på ett familjefotografi från omkring år 1938.

Modellen var utställd i den Svenska paviljongen på Världsutställningen i Paris år 1925.