117
973203

Rolf Bolin

(Sverige, 1895-1933)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Rolf Bolin
(Sverige, 1895-1933)

"Sporturnan", trädgårdsurna, Näfveqvarns Bruk, efter 1925.

Konisk form, små volutformade hänklar, reliefdekor av idrottsmän. Diameter 58 cm, höjd 50 cm

Rostanlupen.

Proveniens

Denna Sporturna har funnits i samma familjs ägo åtminstone sedan 1950-talet.

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk - konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-Back 2013, modellen avbildad sid 62-63, 106, 165.

Sporturnan visades på världsutställningarna i Paris 1925, New York 1927 och på Stockholmsutställningen 1930.