119
910947

Björn Trägårdh & Nils Fougstedt, bord med tennskiva, Firma Svenskt Tenn, ca 1930.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skivan av tenn graverad med dekor av exotiska djur och växter, svartlackerad benställning. Längd 54 cm, bredd 30 cm, höjd 50 cm.

Benställning renoverad. Skiva med slitage, fläckar och repor, ursprungligen del av tredelat satsbord.