Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
126
893192

Folke Bensow

(Sverige, 1886-1971)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Folke Bensow
(Sverige, 1886-1971)

"Taburett No: 2", två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925.

Svärtat gjutjärn, plankor målade i olivgrönt. Längd 105 respektive 103,5 cm, bredd 47 cm, höjd 51 cm (sitthöjd 43,5 cm).

Väderbitna, smärre rost och slitage.

Proveniens

Dokumenterat innehav på herrgård utanför Flen sedan 1950-talet, möjligen även tidigare.

Christian Björk, "Näfveqvarns Bruk- konstnärer och arkitekter till industrin", Orosdi-back, 2013. Se sid 130, 164-165.

Formgivare