966737

147. AXEL EINAR HJORTH, skrivbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, två lådor med breda handtag, 125 x 62,5 cm, höjd 75,5 cm.

Del saknas mellan lådorna, smärre slitage, fläckar, skivan med torrsprickor.

Följerätt
Nej
Proveniens

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 117 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
88 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto