966739

148. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad furu.

Slitage, fläckar, en stol med skadat fanér på sitsen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

C. Björk, T. Ekström, E. Ekström "Möbelarkitekt Axel Einar Hjorth", Signum Förlag, 2009, modellen avbildad sid 131.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto