966739

148. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st "Wärmdö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad furu.

Slitage, fläckar, en stol med skadat fanér på sitsen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/819 - 1 024 EUR
Klubbat pris
28 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

C. Björk, T. Ekström, E. Ekström "Möbelarkitekt Axel Einar Hjorth", Signum Förlag, 2009, modellen avbildad sid 131.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto