966741

149. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, tre lådor med draghandtag, medformade profilerade ben. Mått 90 x 45,5 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage, fläckar. Nycklar saknas.

Följerätt
Nej
Proveniens

Villa på Bjärehalvön, färdigställd och inredd ca 1934-35. Huset inreddes med samtidens moderna möbler av bl a Alvar Aalto och Axel Einar Hjorth.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK/2 047 - 2 559 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto