Madeleine Pyk – en samling F769
152
975164

Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

Ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, elektrifierad för en ljuspunkt bakom blästrad glasskärm, fyra svängda ljusarmar, stämplad LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Total diameter 60 cm, total höjd 75 cm.

Smärre slitage, ej funktionstestad.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.