Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
155
979014

Herbert Anderssons Möbelfabriker, taburetter, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Kinesiserande, lackerade i rött med skulpterade detaljer förhöjda i svart. Kuddar medföljer. 39 x 39, höjd 37 cm.

Slitage, sitt-kuddar medföljer

Företaget grundades år 1893 i Gärsnäs och hette AB Herbert Andersson fram till 1984, då det bytte namn till Gärsnäs. På 1930-talet anställdes möbelarkitekten Elias Barup (1910-2001) som huvudformgivare, även andra möbelarkitekter har anlitats.