975768

156. SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932.

Betsat böjträ av bok, fast sits och rygg klädd i svart skinn. Sitthöjd ca 46 cm.

Slitage, smärre skador, liten reva i ryggen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Riksrevisionsverket, Stockholm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
26 950 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Janne Ahlin, "Sigurd Lewerentz architect 1885-1975", Byggförlaget, Stockholm 1987. Se bild sid 105.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto