975768

156. SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932.

Betsat böjträ av bok, fast sits och rygg klädd i svart skinn. Sitthöjd ca 46 cm.

Slitage, smärre skador, liten reva i ryggen.

Följerätt
Nej
Proveniens

Riksrevisionsverket, Stockholm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK/818 - 1 023 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Janne Ahlin, "Sigurd Lewerentz architect 1885-1975", Byggförlaget, Stockholm 1987. Se bild sid 105.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto