157
901046

Sture Lindholm, barskåp, Per Jönssons Verkstäder Stockholm, gesällarbete 1934.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Teak, makassar, citron med flera träslag, inläggningar av tenn, silver. Inredning bak dörr med utfällbart fack för flaskor, låda med metallhandtag, bakom klaff inredning av åtta välvda lådor (ett metallbeslag saknas), tre parallella mindre lådor ovan fack med dörr ( nyckelbussning saknas), Höjd 125 cm, längd 130 cm, djup 46 cm.

Skador, delar saknas.

Proveniens

The bar cabinet was one of the prizes at the 'Stockholm Stads hantverksförenings' annual lottery in 1934.
That year, 1934, was also the first year for Architect Robert Berghagen as a Director of the lottery.

Barskåpet var ett av de utlottade priserna i Stockholm stads hantverkföreings lotteri år 1934. År 1934 var även det första år arkitekt Robert Berghagen var verksam som direktör för lotteriet.

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from exotic woods, endangered species, including but not limited to coral, ivory and tortoiseshell. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.