972522

174. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1920. Tillverkat före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En kortsida med kantband, en kortsida med smärre skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/1 023 - 1 228 EUR

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Lägg ditt bud

Ditt inropsuppdrag har mottagits.

Tänk på att det är viktigt att du har uppdaterade person- och kontaktuppgifter. Du kan alltid gå in på Mina sidor för att uppdatera din information.

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett nummer.

Ett Internt fel uppstod. Var god försök igen senare eller kontakta Kundservice.

Bud/Inropsuppdrag kan ej registreras för detta föremål

Felaktigt belopp. Beloppet måste vara ett jämnt hundratal. Förslag:

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 15 minuter före auktionsstart.

Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto