972522

174. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF.

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1920. Tillverkat före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En kortsida med kantband, en kortsida med smärre skador.

Följerätt
Nej
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK/1 024 - 1 228 EUR
Klubbat pris
28 300 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto