972713

175. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, DRAPERI, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 158 cm, signerat AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1930. Tillverkat efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En långsida med skada.

Följerätt
Nej
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK/1 535 - 2 047 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
39 200 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 35, färgplansch mot sid 48; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 5, färgplansch sidorna 12-13; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 116.

Övrigt

Ett exemplar finns i Röhsska Konstslöjdsmuseets samlingar, Göteborg.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 8-614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto