174
972522

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
28 300 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

DRAPERI, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 242 x 160,5 cm, signerat MMF

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1920. Tillverkat före 1942.

Något ställvis hårt slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En kortsida med kantband, en kortsida med smärre skador.

Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.

Formgivare