Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
175
972713

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

DRAPERI, "Taraxacum", gobelängteknik, ca 250 x 158 cm, signerat AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerat 1930. Tillverkat efter 1941.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsigt, fläckar, smärre skador. En långsida med skada.

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 35, färgplansch mot sid 48; Millesgårdens utställningskatalog nr 20: Märta Måås-Fjetterström, Stockholm 1989, nr 5, färgplansch sidorna 12-13; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 116.

Ett exemplar finns i Röhsska Konstslöjdsmuseets samlingar, Göteborg.

Formgivare