Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
185
938958

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 361 x 257 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1957.

Något slitage, smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, några saknas.

Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.