186
948281

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Park, grön", gobelängteknik, ca 165 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN KK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, vävd av Kerstin Karlsson). Komponerad 1957.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar.

Stockholm/Barcelona 1977, färgplanscher sid 29.