938763

187. MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 285,5 x 183,5 cm, signerad AB MMF.

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad på 1970-talets början.

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar.

Följerätt
Nej
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK/4 094 - 6 141 EUR
Klubbat pris
40 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 17; Mattor och vävnader - Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ann-Mari Forsberg, Båstad 1956, plansch sid 10; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 113.

Övrigt

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto