947175

188. INGEGERD TORHAMN, MATTA OCH SKISS, "Svensk-Amerika", flossa, gouache, mattan ca 109 x 156 cm, skissen ca 20 x 26 cm, signerade it.

(Ingegerd Torhamn). Modernistisk polykrom komposition med stående man framför en fabrik och en svensk flagga. Komponerade och utförda av Ingegerd Torhamn till Stockholmsutställningen 1930. Gouachen inramad senare.

Mattan: ställvis något blekt, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga fällningar och skador. En kortsida med slitage.
Mattskissen: Obetydligt slitage och fläckar.

Följerätt
Ja
Proveniens

Ingegerd Torhamn. Mattan såld på Bukowskis Moderna höstauktion 2001 med katalognummer 1250, mattskissen såld på Bukowskis Moderna vårauktion 2002 med katalognummer 999.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK/4 094 - 5 118 EUR
Klubbat pris
80 000 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Mattan: Stockholmsutställningen 1930; V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar Konstmuseum 1996; Svensk Form, Stockholm 2001.

Kalmar Konstmuseums utställningskatalog: V.I.P. in Swedish Design - Axel Larsson, Ingegerd Torhamn, Kalmar 1996, färgplansch mot sid 13.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto